1°C bezchmurnie

Skatepark w Nowym Dworze

Nowy Dwór Mazowiecki nie nadąża za potrzebami młodych. Zwłaszcza… na Osiedlu Młodych. Zniknął z niego skatepark, który długi czas służył wyczynowym rowerzystom, deskorolkowcom i rolkarzom. Młodzi uwielbiali to miejsce. Zwłaszcza ci bardzo czynni ruchowo. Ale również ci, którzy tylko podziwiali. To miejsce miało swoją dobrą aurę. Psycholog rzekłby: spełniało pozytywną rolę kulturotwórczą. Przy czym miałby w podtekście DOBRE WYCHOWANIE.

 

I tak było. Ale co się stało? Skatepark zniknął, a na nowy się nie zanosi.

 

Zawsze byłem przeciw pochopnym decyzjom. Jeśli coś, co jest wpisane w pejzaż miasta (a skatepark był!), jest na dodatek pozytywnym elementem kultury masowej (w tym młodzieńczo-sportowej), to nie można tego, ot, tak, po prostu zlikwidować, nie tworząc żadnej alternatywy. A nie stworzono jej. Powstała pewna obyczajowa pustka, i to głównie w środowisku uczniów, studentów – młodzieży. Groźna pustka. Bo alternatywa zdrowego spędzania czasu wolnego w mieście nie jest wielka.

 

Urzędnicy magistratu opowiadają trzy po trzy, jak to obradują nad tym, aby nowy skatepark powstał. Z tego gadania nic nie wynika, bo nie podejmują żądnej decyzji. I – jak mówią mieszkańcy Nowego Dworu, z którymi rozmawiałem – to stara praktyka władz miejskich: zagadać. Bo z jakiegoś powodu nie ma woli reaktywacji, co tłumaczy się brakiem środków. A wystarczało zdecydowanie mniej, żeby „stary” skatepark odnowić.

 

Tymczasem – jak czytam w miejscowym tygodniku „Legio 24 Extra” – „całkiem niedawno Urząd Gminy Pomiechówek rozpoczął przygotowania do budowy skateparku. Nowy obiekt będzie zlokalizowany przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. gen. Władysława Sikorskiego. Inwestycja, polegająca na budowie zespołu obiektów i urządzeń wchodzących w skład skateparku, ma zostać zrealizowana u zbiegu ul. Księża Góra i ul. Ogrodniczej. Teren pod planowaną budowę położony jest bezpośrednio przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. gen. W. Sikorskiego. Wraz ze skateparkiem powstanie także boisko sportowe”.

 

Powód? Miejscowy nauczyciel mówi (nazbyt górnolotnie?): „Takie będą Rzeczpospolite, jakie ich młodzieży chowanie…” I ma rację. To jest też dobre kryterium oceny władz samorządowych w najbliższym czasie…

 

Tekst: Mariusz Ambroziak

Grafika: www.freepik.com

Skatepark w Nowym Dworze komentarze opinie

 • Jan Śmigielski 2014-10-19 12:46:49

  Jest u nas w Nowym Dworze grupa młodzieży, która walczy z tym problemem już chyba ponad 2 lata. Mają stowarzyszenie ale jakoś nikt ich nie słucha. Może faktycznie teraz dobry moment na zawalczenie o SKATE PARK w NDM!

 • gość 2014-10-22 19:48:45

  Panie Ambroziak . Czekam od dłuższego czasu na to aż ktoś zrealizuje ten pomysł. Mam nadzieję że Panu w końcu się uda spełnić obietnice poprzedników .

 • gość 2014-10-22 21:19:03

  Słabe te władze :/ Chyba naprawdę przyszedł czas na zmiany. Najlepiej wymienić nierobów na samorządowców od Ambroziaka. Trzymam kciuki!

 • gość 2014-10-23 21:01:01

  Widze że ma Pan duże poparcie , Panie Ambroziak , cóż pozostaje robić ? Rozwijac tylko skrzydła z takim poparciem :)

 • gość 2014-10-30 23:38:31

  Również czekam na Skprk Panie Ambroziak .

 • gość 2014-10-31 22:11:20

  Skatepark byłby wisienką na torcie, przynajmniej MWS i Ambroziak szanują nasze potrzeby :)

 • gość 2014-11-04 07:35:41

  Wszyscy wcześniej tylko obiecywali, mam nadzieję, że Ambroziak, nie tylko obieca, ale i obietnicę zrealizuje.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na e-nowydwor.pl