1°C bezchmurnie

Marzec miesiącem ogólnopolskiej akcji sterylizacyjnej

STERYLIZACJA? ALE PO CO?


Obalamy mity i stereotypy

Na temat sterylizacji powiedziano już chyba wszystko, trudno być oryginalnym i odkrywczym w tym temacie. Mimo wszystko, w związku z Ogólnopolską Akcją Sterylizacji, spróbujemy rozprawić się z licznymi obawami, wątpliwościami, zarzutami i mitami związanymi z tymi zabiegami.


Duży wydatek?


Głównym problemem zwykle jest jednorazowy koszt zabiegu w przypadku samic (kastracje samców są tańsze). Należałoby jednak wziąć pod uwagę, że podawanie zastrzyków hormonalnych ( które działają antykoncepcyjnie) przez wiele lat, przekracza zwykle wielokrotnie koszty operacji, poza tym koszty usuwania następstw terapii hormonalnej też są bardzo wysokie.


Przychodnia MEDI-VET we współpracy z Fundacją For Animals w marcu gwarantuje niższe o 40% ceny zabiegów sterylizacji i kastracji co jest kolejnym argumentem umniejszającym obawy przed poniesieniem dużych kosztów.

W przypadku kocurów i psów kastracja oszczędza nam wydatków związanych z konsekwencjami ich aktywności płciowej – unikamy wizyt, podczas których musimy opracowywać rany po pogryzieniach, ropnie po kocich pazurach i innych urazach związanych z walką.


Ryzyko znieczulenia


Kolejnym bardzo ważnym zastrzeżeniem wysnuwanym przez właścicieli jest znieczulenie ogólne i związane z tym ryzyko. W związku z polepszeniem się warunków w jakich żyją, zwiększeniem się świadomości i empatii właścicieli, nasze pupile w trakcie swojego życia nie unikną znieczulenia. Wiele jest powodów dla których takie ryzyko musimy podjąć (szycie ran, problemy stomatologiczne, guzy nowotworowe itp.). W tym przypadku im zwierzę młodsze, tym ryzyko mniejsze. Dlatego warto pomyśleć o przeprowadzeniu kastracji/sterylizacji jak najwcześniej, żeby uniknąć sytuacji, w której trzeba te zabiegi wykonać u zwierząt starszych, schorowanych, u których łatwiej o komplikacje. Dzisiejsza wiedza, dostępne leki i sprzęt medyczny dają nam możliwość reakcji nawet podczas kryzysowych sytuacji.

W przychodni MEDI-VET znieczulenie jest indywidualnie dostosowywane do każdego pacjenta, rutynowo stosuje się monitoring śródoperacyjny a każdy pacjent przechodzi badanie kardiologiczne.


Suczka czy kotka = macierzyństwo


Pokutuje wśród społeczeństwa również mit o tym, że każda suka czy kotka, dla swojego zdrowia psychicznego powinna choć raz urodzić. Nie jest to prawdą.


Łatwa adopcja


Nieprawdziwe jest również zdanie, że kocięta i szczenięta łatwo znajdują nowe domy. Naprawdę ciężko jest znaleźć odpowiedzialnych opiekunów – o czym niejednokrotnie się przekonaliśmy. Stare hasło AKCJI – „nie rozmnażaj, nie porzucaj” nie straciło nic na swej aktualności.


Zmiana zachowania


Obawy budzi również zmiana usposobienia i temperamentu po operacji- uważa się, że sterylizowane zwierzęta robią się apatyczne, grube, ospałe. To jakie zwierzę będzie po kastracji w głównej mierze zależy od nas- otyłość to jest zwykle wina opiekuna a nie zwierzaka – dostępnych jest wiele diet, które modyfikują apetyt w takich sytuacjach i zapobiegają potencjalnym efektom ubocznym. Dobrze zarówno dla właściciela jak i podopiecznego wybrać się na spacer i zapewnić odpowiednią ilość ruchu psiakowi. Kotom w takiej sytuacji można dostarczać więcej okazji do ruchu w mieszkaniu – drapaki, pogoń za myszką, laserkiem itp. Jeśli chodzi o temperament często kastracja uspokaja agresywne, pobudliwe i nerwowe zwierzaki i może być jedynym rozwiązaniem w przypadku atakowania współtowarzyszy. Zwolenników pracujących kotów uspokajam - kot instynktu łowieckiego nie traci po zabiegu.


Profilaktyka najczęściej występujących chorób


Najczęstszymi przyczynami chorobowymi interwencji chirurgicznych w przypadku kotek i suk są zapalenia macicy i nowotwory sutków. Częste ciąże urojone skutkują torbielami gruczołów mlekowych, które mogą przerodzić się w guzy. Natomiast długotrwałe stosowanie hormonalnych leków antykoncepcyjnych wiąże się z uszkodzeniem wątroby, wzrasta ryzyko cukrzycy i innych zaburzeń endokrynologicznych, jak również bardzo często występuje stan zapalny macicy tzw. ropomacicze i zdecydowanie zwiększa się ryzyko zachorowań na guzy sutka. 

Wg najnowszych badań naukowych wczesna kastracja tzn. po 1-2 rui zmniejsza ryzyko występowania nowotworów gruczołu mlekowego.

U kocurów i psów samców sprawa mimo wszystko wygląda podobnie, traktując kastrację jako  profilaktykę chronimy samca przed guzami jąder, nowotworowym rozrostem prostaty i obrażeniami spowodowanymi walkami.Decyzja o zabiegu zawsze wymaga zastanowienia i towarzyszy jej pewna doza niepewności. Jednak biorąc pod uwagę wszystkie argumenty za i przeciw wykonanie antykoncepcji chirurgicznej jest metodą ze wszech miar rekomendowaną. Każdy pacjent jest inny stąd warto również zdecydować się na rozmowę z lekarzem weterynarii, aby rozwiać wszystkie wątpliwości.

Mirosława Sosnowska – Ambroziak

specjalista chorób psów i kotów


Przychodnia Weterynaryjna „MEDI-VET”

ul. Nałęcza 37, Nowy Dwór Maz.

Tel. 22-775-35-97


Marzec miesiącem ogólnopolskiej akcji sterylizacyjnej komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na e-nowydwor.pl