1°C bezchmurnie

Elektrownie wiatrowe

Problem elektrowni wiatrowych nie był dotychczas doceniany przez Sejmik Wojewódzki, a dla mieszkańców pozostaje dotkliwy. Dotyczy to w największym stopniu gminy Nasielsk, gdzie elektrowni wiatrowych powstaje najwięcej. Zbudowano ich już 5, a planuje się jeszcze 9 kolejnych. Inwestorzy masowo podpisują z rolnikami umowy przedwstępne. Z drugiej zaś strony nasila się opór społeczny, który trzeba zrozumieć, skoro inwestorzy stawiają wiatraki blisko siedlisk, żeby nie musieli budować do nich dróg dojazdowych. Z tej przyczyny spada wartość nieruchomości na terenach rekreacyjnych. Ludzie obawiają się o zdrowie własne i dzieci. Protestują stowarzyszenia ekologiczne i trudno im się dziwić, skoro śmigło wiatraka, pracujące z prędkością 200 kilometrów na godzinie – taką, jaką rozwija BMW na autostradzie – przecina na pół bezbronne ptaki, również rzadkich i chronionych gatunków. A oprócz elektrowni mamy tu przecież cenną przyrodniczo dolinę Wkry. Gmina w odpowiedzi na monity mieszkańców rozkłada ręce, że niewiele w tej sprawie może zrobić. W województwie podkarpackim na polecenie tamtejszego sejmiku samorządowego ustalono standardy budowy elektrowni wiatrowych, których gminy muszą się trzymać. Sejmik Mazowsza również nie powinien pozostać w tej sprawie bierny. Wiadomo, że na niższych szczeblach samorządu trudniej kwestie wiatraków rozwiązać, skoro czasem powstają one na gruntach należących do sołtysów czy wójtów. Rolą sejmiku pozostaje wyznaczenie standardów, gdzie można stawiać farmy wiatrowe, w jakiej odległości od najbliższych zabudowań jest do dozwolone – w Niemczech wynosi ona 2 km.

Elektrownie wiatrowe komentarze opinie

 • gość 2014-10-18 12:00:40

  W Polsce powinno się wiecej uwagi poświęcać elektrowniom wodnym, nie nastręczają takich kłopotów ekoloicznych jak farmy wiatrowe.ZJJ

 • gość 2014-10-22 19:53:16

  Tez jestem tego zdania , mało poświęcamy uwagi w ogóle jezeli chodzi o odnawialne źródła energii więc myślę że poważnie można by się było zastanowić nad tym tematem gdy już emocje po wyborach opadną. MWS ma w swoim programie dużo na ten temat z resztą każdy komu zależy na tym aby poprawić jakość życia mieszkańców miałby to w planach i chociaż się nad tym zastanowił.

 • gość 2014-10-22 22:26:48

  Niewiele się mówi o ekomodernizacji na poziomie samorządu. Fajnie, że MWS idzie z duchem czasu i pokazuje, że dbanie o środowisko jest w interesie nas wszystkich.

 • gość 2014-10-31 21:59:31

  I za takie pomysły szanuję Ambroziaka i MWS, bo jednak co jak co, ale wszyscy idą do wyborów z szumnymi hasłami a brakuje realnych propozycji

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na e-nowydwor.pl